Zamów publikację
Zakup działki budowlanej - o czym warto wiedzieć?

Zakup działki budowlanej – o czym warto wiedzieć?

Zakup działki budowlanej spędza Ci sen z powiek? Chcesz się dowiedzieć jak najwięcej, by kupić grunt w atrakcyjnej cenie i tego nie żałować? Dobrze trafiłeś! W tym artykule omawiamy dokładnie ten temat!

Zakup działki budowlanej – co warto wiedzieć?

Marzy Ci się nieruchomość w postaci gruntu? Warto najpierw zrobić rozeznanie, ile taka przyjemność kosztuje i co się wiąże z jej zakupem. W Polsce za metr kwadratowy zabudowanej działki w popularnej lokalizacji możesz zapłacić nawet 300 złotych. Takie ceny dotyczą między innymi dużych miast (np. Warszawa), a także rejonów popularnych turystycznie (np. na Mazurach). Najtańsze działki są dostępne na terenie województwa podkarpackiego, natomiast ceny w takich miejscowościach, jak Karpacz, czy Żywiec osiągają nieco ponad 100 zł za metr kwadratowy gruntu.

Poza ceną za metr kwadratowy, warto także przeanalizować możliwość i koszty uzbrojenia działki. Przyłączenie do linii energetycznej i lokalnego wodociągu może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wydatki związane z uzbrojeniem działki zależą w dużej mierze od jej lokalizacji, stawek i możliwością wpięcia się w istniejące już sieci.

Zakup działki budowlanej – na co uważać?

Przed zakupem działki budowlanej warto pamiętać o kilku kwestiach:

#1 Nie wszystkie działki nadają się do tego, by można było na nich wybudować dom. Przed zakupem warto sprawdzić stan prawny gruntu!

#2 Zanim zdecydujesz się na zakup wymarzonej działki, sprawdź koniecznie możliwości dojazdu do posesji, a także przeanalizuj plan zagospodarowania przestrzennego terenu wokół niej

#3 Pozwolenie na uzbrojenie działki to dokument, na który czeka się kilka miesięcy, wniosek należy złożyć w zakładzie energetycznym, warto o tym pamiętać podczas planowania budowy

#4 Uzbrojenie działki, to nie tylko prąd i gaz, ale także woda. Warto pamiętać o dodatkowych kosztach, które się z tym wiążą – np. opłatami za przeprowadzenie odbioru i podłączenie do sieci, a także opłatami geodezyjnymi.

#5 Większość informacji dotyczących działki jest dostępna w gminie, tam można się też dowiedzieć, czy grunt nie leży na terenie zalewowym.

#6 Aby sprawdzić stan prawny działki i dowiedzieć się o niej jak najwięcej, warto skontaktować się z jednostką architektoniczną gminy i poprosić o dokumentację oraz numer księgi wieczystej.

Sprawdź także

aranzacja-balkonu-w-bloku-5-pomyslow

Aranżacja balkonu w bloku – 5 pomysłów

Mały, duży, na parterze czy na piętrze – nieistotne. Aranżacja balkonu w bloku nie jest …

Mieszkanie w stylu rustykalnym - jakie meble wybrać?

Mieszkanie w stylu rustykalnym – jakie meble wybrać?

Jeśli marzy ci się przearanżowanie mieszkania i chciałbyś całkowicie zmienić wystrój, ale nie chcesz pójść …