Wynajem mieszkania studentom – czy to się opłaca?

Wynajem mieszkania studentom może się opłacić lub – wręcz przeciwnie – przynieść więcej szkód niż zysku. Czy warto wynająć mieszkanie studentom? Jak zrobić to bezpiecznie? Podpowiadamy!

Wynajem mieszkania studentom – co warto wiedzieć?

Inwestując w nieruchomości, stajemy przed dużym dylematem dotyczącym tego, komu chcemy wynająć mieszkanie. Jedną z opcji jest wynajem mieszkania studentom. Z jednej strony ryzykujemy, że odbierzemy mieszkanie w złym stanie, z drugiej, możemy liczyć na duży zysk, ponieważ zazwyczaj studenci wynajmują mieszkania w grupach.

Aby wynajem mieszkania się opłacił, możesz wynajmować miejsca w pokoju. Studenci z reguły nie mają dużych wymagań, a pokój dzielony z inną osobą, podobnie jak w akademiku, ale o wyższym standardzie, będzie dalej atrakcyjny. Aby zarobić na mieszkaniu, opłaca się także wynajmować pokoje parom, zwłaszcza jeśli mają one duży metraż. Jak wynająć mieszkanie bezpiecznie?

Wynajem mieszkania studentom – jak zrobić to bezpiecznie?

Wynajmując studentom, ryzykujemy przede wszystkim tym, że nasi lokatorzy mogą być niewypłacalni i zalegać z czynszem. Warto przed wynajmem zrobić mały wywiad i dopytać, czy dane osoby pracują oraz podpisać z nimi przynajmniej kilkumiesięczną umowę, by mieć gwarancję, że czynsz będzie płacony regularnie. Jako właściciel mieszkania możesz zażądać potwierdzenia, że dana osoba rzeczywiście pracuje, np. w postaci oświadczenia o pracodawcy.

Kolejne ryzyko to duże zużycie sprzętów na mieszkaniu oraz jego… zniszczenie. Studenci z reguły nie szanują aż tak bardzo mienia, jak dorosłe pracujące osoby. Wystarczy jedna impreza, która wymknie się spod kontroli i efekcie może dojść do uszkodzenia mebli, sprzętów, czy nawet podłóg i ścian w mieszkaniu. Aby tego uniknąć, warto ustalić jakiś regulamin, którego naruszenie będzie groziło wypowiedzeniem ze strony właściciela. Pomocnym rozwiązaniem jest także kaucja za sprzęty, która jest zwracana przy wyprowadzce. Można także ubezpieczyć mieszkanie na wszelki wypadek.

Wynajmowanie mieszkania obcym osobom z reguły jest obarczone pewnym ryzykiem. Jeśli chcesz wynająć pokój lub mieszkanie studentom, zacznij od dzieci swoich znajomych. Popytaj rodzinę, kolegów i koleżanki z pracy, a dopiero, gdy tam nie znajdziesz zainteresowanych, opublikuj ogłoszenie o mieszkaniu.