Polski rynek oferuje wiele opcji, jeśli chodzi o wynajem lokali użytkowych. Jedną z najważniejszych cech, które mają wpływ na powodzenie transakcji, jest lokalizacja lokalu. O czym jeszcze warto wiedzieć? Co zrobić, by lokal użytkowy był atrakcyjny dla najemców?
Powierzchnia lokali użytkowych w Polsce rośnie z roku na rok. Dotyczy to nie tylko stolicy, ale też takich miast jak Poznań, Katowice, Wrocław, czy Kraków. Czym można skusić potencjalnego najemcę?
O atrakcyjności danego lokalu stanowią między innymi takie czynniki, jak:
Kto najczęściej wynajmuje lokale? Przede wszystkim są to młode firmy oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, niedysponujące własnym biurem. Co zrobić, by lokal użytkowy był atrakcyjny dla najemców?
Jeśli chodzi o wynajem lokali użytkowych, jedną z opłacalnych opcji, zarówno dla najemców, jak i dla inwestorów, są budynki wielokondygnacyjne. W ten sposób można ulokować kilka różnych biur na wielu piętrach, zgodnie z ich potrzebami. Inny sposób to wynajem na zasadzie coworkingu. To współdzielenie biura jest szczególnie modne w środowisku freelancerów.
Dobre i nowoczesne biuro coworkingowe wyróżnia się tym, że jest:
Dodatkowe atuty, które mogą wpłynąć na decyzję najemcy, to wysoki poziom zabezpieczeń, np. w postaci czytnika linii papilarnych. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne w przypadku korporacji. Modny jest także rozkład open space. O ile gabinety kadry zarządzającej jak najbardziej powinny być oddzielone, o tyle pokoje do pracy mogą zostać rozplanowane na otwartej przestrzeni.
Pamiętaj: jeśli nieruchomość jest zadbana, estetyczna, funkcjonalna i zlokalizowana w dobrym miejscu (blisko centrum, z dobrym dojazdem, wyposażona w miejsca parkingowe do dyspozycji pracowników), z reguły nie trudno znaleźć dla niej chętnych nabywców.