Kredyt nie zamyka drogi do sprzedania nieruchomości. Jak powinna wyglądać sprzedaż domu z kredytem? Co zrobić, by tego dokonać? Podpowiadamy w tym artykule!
Sprzedaż domu z kredytem – jak tego dokonać?
Wybór i zakup domu to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Aby znaleźć idealne lokum, trzeba poświęcić wiele czasu na obejrzenie nieruchomości oraz przeanalizowanie jej wad i zalet.
Zapotrzebowanie na nowe mieszkania i domy wciąż rośnie, a deweloperzy prześcigają się w tym, by jak najszybciej i jak najbardziej okazyjnie sprzedać lokale. Jak zrealizować pomyślnie sprzedaż domu z kredytem?
Sprzedaż domu z kredytem – porady dla właścicieli nieruchomości obciążonych kredytem
Nieruchomość obciążona niespłaconym kredytem może zostać sprzedana praktycznie w każdej chwili. Aby przystąpić do sprzedaży, należy jednak wypełnić kilka formalności. Oto one, krok po kroku.
- Osoba sprzedająca nieruchomość powinna udać się do banku i wystąpić o zaświadczenie o kwocie kredytu oraz promesę, po to, by uzyskać pisemną zgodę na zwolnienie hipoteki po całkowitej spłacie zobowiązania.
- Promesa to obietnica banku, iż po otrzymaniu przelewu od kupca wyda on zgodę na wykreślenie zapisu z księgi wieczystej, dokument ten jest ważny 30 dni. Na zaświadczeniu obowiązkowo musi znaleźć się numer rachunku, na który należy uiścić zaległą kwotę.
- Na podstawie kwoty kredytu pozostałej do spłaty można ustalić cenę mieszkania.
- Następnie należy spisać umowę przedwstępną z kupującym. W umowie koniecznie trzeba wskazać strony umowy oraz cenę nieruchomości. Dzięki umowie kupujący może uzyskać kredyt na mieszkanie.
- Po tym, jak kupujący otrzyma kredyt, należy udać się do notariusza, który spisze umowę sprzedaży mieszkania w postaci aktu notarialnego i pomoże wprowadzić zmiany w księdze wieczystej nieruchomości.
- Sporządzenie aktu notarialnego przy zakupie kredytowanej nieruchomości to koszt od 100 do nawet 10 000 złotych, w zależności od wartości nieruchomości. Kwota ta jest ustalana indywidualnie z notariuszem.
- Po całkowitym uregulowaniu zobowiązania można wystąpić do banku o zwolnienie hipoteki i przekazanie jej kupującemu.
Uwaga: W sytuacji, gdy na mieszkanie zaciągnięto kredyt w obcej walucie, bank najczęściej przelicza zadłużenie na walutę ojczystą. W tej sytuacji warto sprawdzić, czy sprzedaż mieszkania z kredytem walutowym się opłaca.