Zamów publikację
Sprzedaż domu z kredytem, czyli nie ma rzeczy niemożliwych

Sprzedaż domu z kredytem, czyli nie ma rzeczy niemożliwych

Kredyt nie zamyka drogi do sprzedania nieruchomości. Jak powinna wyglądać sprzedaż domu z kredytem? Co zrobić, by tego dokonać? Podpowiadamy w tym artykule!

Sprzedaż domu z kredytem – jak tego dokonać?

Wybór i zakup domu to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Aby znaleźć idealne lokum, trzeba poświęcić wiele czasu na obejrzenie nieruchomości oraz przeanalizowanie jej wad i zalet.

Zapotrzebowanie na nowe mieszkania i domy wciąż rośnie, a deweloperzy prześcigają się w tym, by jak najszybciej i jak najbardziej okazyjnie sprzedać lokale. Jak zrealizować pomyślnie sprzedaż domu z kredytem?

Sprzedaż domu z kredytem – porady dla właścicieli nieruchomości obciążonych kredytem

Nieruchomość obciążona niespłaconym kredytem może zostać sprzedana praktycznie w każdej chwili. Aby przystąpić do sprzedaży, należy jednak wypełnić kilka formalności. Oto one, krok po kroku.

  1. Osoba sprzedająca nieruchomość powinna udać się do banku i wystąpić o zaświadczenie o kwocie kredytu oraz promesę, po to, by uzyskać pisemną zgodę na zwolnienie hipoteki po całkowitej spłacie zobowiązania.
  2. Promesa to obietnica banku, iż po otrzymaniu przelewu od kupca wyda on zgodę na wykreślenie zapisu z księgi wieczystej, dokument ten jest ważny 30 dni. Na zaświadczeniu obowiązkowo musi znaleźć się numer rachunku, na który należy uiścić zaległą kwotę.
  3. Na podstawie kwoty kredytu pozostałej do spłaty można ustalić cenę mieszkania.
  4. Następnie należy spisać umowę przedwstępną z kupującym. W umowie koniecznie trzeba wskazać strony umowy oraz cenę nieruchomości. Dzięki umowie kupujący może uzyskać kredyt na mieszkanie.
  5. Po tym, jak kupujący otrzyma kredyt, należy udać się do notariusza, który spisze umowę sprzedaży mieszkania w postaci aktu notarialnego i pomoże wprowadzić zmiany w księdze wieczystej nieruchomości.
  6. Sporządzenie aktu notarialnego przy zakupie kredytowanej nieruchomości to koszt od 100 do nawet 10 000 złotych, w zależności od wartości nieruchomości. Kwota ta jest ustalana indywidualnie z notariuszem.
  7. Po całkowitym uregulowaniu zobowiązania można wystąpić do banku o zwolnienie hipoteki i przekazanie jej kupującemu.

Uwaga: W sytuacji, gdy na mieszkanie zaciągnięto kredyt w obcej walucie, bank najczęściej przelicza zadłużenie na walutę ojczystą. W tej sytuacji warto sprawdzić, czy sprzedaż mieszkania z kredytem walutowym się opłaca.

Sprawdź także

Mrówki w domu - jak się ich pozbyć raz na zawsze?

Mrówki w domu – jak się ich pozbyć raz na zawsze?

Przywołajmy pewien obraz w myśli. Dookoła pełnia lata, piękna pogoda, słońce… Chciałbyś w spokoju poleżeć …

Dom z poddaszem użytkowym - idealne rozwiązanie dla rodzin i... inwestorów

Dom z poddaszem użytkowym – idealne rozwiązanie dla rodzin i… inwestorów

Kiedy nadejdzie ten moment w życiu i zaczniesz zastanawiać się nad budową domu, jedna dylemat …