Podpowiadamy jak zaaranżować małą kuchnię z pomysłem!

Jak zaaranżować małą kuchnię, by czuć się w niej komfortowo i była ona funkcjonalna? W tym artykule przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów. Sprawdź koniecznie!

Jak zaaranżować małą kuchnię – 3 najważniejsze zasady

Zastanawiasz się, jak zaaranżować małą kuchnię? Oto najważniejsze zasady.

#1 Wykorzystaj przestrzeń

Szafki nad blatem, otwarte wiszące półki, półki narożne – stosuj takie rozwiązania, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń kuchni

#2 Rozjaśnij pomieszczenie

Jasne, przeszklone lub przezroczyste meble oraz lustra pozwolą Ci optycznie zwiększyć powierzchnię kuchni. Dzięki nim przebywanie na niewielkiej przestrzeni będzie bardziej komfortowe.

#3 Zaplanuj dobrze komunikację

Aby przebywanie w małej kuchni było komfortowe, ważny jest właściwy ciąg komunikacyjny, czyli umiejscowienie lodówki, szafek z przyprawami, szafek z naczyniami, blatu, spiżarni oraz zlewu tak, by jak najwygodniej się z nich korzystało. Najlepiej kierować się własnymi przyzwyczajeniami w tej kwestii.

Jak zaaranżować małą kuchnię – ciekawe pomysły

#1 Stoły z wysuwanym blatem

Tradycyjnym sposobem na zwiększenie powierzchni użytkowej w kuchni są składane i rozkładane blaty. Stół może się mieścić w szufladzie, a nawet w ścianie i być rozkładany tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy, czyli w trakcie spożywania posiłków.

#2 Szafki wiszące, kosze, pudełka

Aby utrzymać porządek w niewielkiej kuchni, warto zainwestować w pomysłowe wiszące półki, pojemniki, kosze i pudełka. Półki można powiesić praktycznie wszędzie, w tym także w narożnikach, nad piekarnikiem oraz nad zlewem. Warto zagospodarować także drzwi lodówki. Mogą się na nich znaleźć słoiczki z przyprawami lub doniczki z ziołami.

#3 Szafki cargo

W niewielkich kuchniach najlepiej sprawdzą się niskie szafki, szafki na kółkach oraz szafki z wysuwanym blatem. Dużym hitem są np. szafki cargo – w wysokiej szafie można urządzić praktyczną spiżarkę. Modne są także meble z możliwością obrotu półki o 360 stopni, dzięki nim można dotrzeć bez problemu nawet do najgłębszych zakamarków i szuflad.

#4 Hokery i open space

Zamiast tradycyjnych krzeseł można zastosować nowoczesne hokery, które zajmują mniej miejsca. Jeśli mamy możliwość przebudowy mieszkania, warto postawić na open space i połączyć kuchnię z salonem. Usuwając ściany działowe, zwiększamy powierzchnię użytkową, wprowadzamy także więcej światła do obu pomieszczeń.