Przywołajmy pewien obraz w myśli. Dookoła pełnia lata, piękna pogoda, słońce… Chciałbyś w spokoju poleżeć na trawie w ogrodzie i po prostu rozkoszować się ciepłem. Jest tak cudownie cicho i spokojnie. I nagle TO czujesz… coś ewidentnie po Tobie chodzi. Co zrobić, w sytuacji, gdy mamy mrówki w domu?
Mrówki w domu – co robić?
Mrówki to jeden z najpopularniejszych owadów występujących na terenie całego globu ziemskiego. Tworzą ogromne kolonie i charakteryzują się doskonałą współpracą, siłą i precyzją swoich działań. Powszechnie spotyka się je także w Polsce, nie tylko na łonie natury. W poszukiwaniu łatwego dostępu do jedzenia i idealnych warunków do założenia gniazda mogą się osiedlić także i w Twoim domu.
Mrówki w przyrodzie są dosyć pożytecznymi stworzeniami, walczą m.in. z mszycami. Problem zaczyna się, kiedy królowa postanowi założyć nowe gniazdo, a poszukiwania odpowiedniego miejsca kończą się w Twoim domu.
Prewencja kluczem do sukcesu
Jeśli nie chcesz by w Twoim domu zagnieździły się mrówki warto zadbać o szczelność wszelkich instalacji elektrycznych, elewacji i każdego otworu prowadzącego do wewnątrz domu. Mrówki są niewielkimi stworzeniami i jeśli umożliwisz im drogę przedostania się do wewnątrz Twojego domostwa, może być bardzo ciężko ich się stamtąd pozbyć.
Pamiętaj także, żeby jedzenie trzymać w zamkniętych pojemnikach oraz regularnie wyrzucać śmieci – mrówki poszukują łatwego źródła pożywienia, a najłatwiej o nie w odpadkach gospodarstwa domowego. Ale co w sytuacji, kiedy na działania prewencyjne jest już za późno?
Mrówki w domu – jak się ich pozbyć raz na zawsze?
Stało się. Zauważyłeś wędrówki mrówek po Twojej kuchni. Należy więc przedsięwziąć następujące kroki:
-
Czynna obserwacja i próba zlokalizowania gniazda
Należy zaobserwować drogi przemieszczania się mrówek, gdzie wchodzą, skąd wychodzą. Być może ich gniazdo zlokalizowane jest w miejscu łatwo dostępnym, które można zniszczyć.
-
Zastosowanie środków powszechnie dostępnych…
Na trasy te można nałożyć znane od pokoleń produkty, które źle działają na mrówki, a znajdziesz je w swojej kuchni – proszek do pieczenia, pieprz, sól, cynamon czy posiekane aromatyczne zioła. Źle znoszą one również ocet, sok z cytryny, liście pomidora oraz lawendę.
-
i środków chemicznych …
W domu można rozsypać specjalne trutki dla mrówek (wyglądające dla nich jak jedzenie). Po odnalezieniu gniazda można je zalać wrzącą wodą, wodą z mydłem lub spryskać odpowiednimi środkami mrówkobójczymi. Ich koszt waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych.
-
Ultradźwięki
Ultradźwięki to skuteczny sposób na mrówki w domu. Na rynku obecne są tzw. odstraszacze, które za pomocą niesłyszanych przez człowieka ultradźwięków odstraszają owady. Częstotliwość na której pracują, nie szkodzi – ani otaczających nas zwierzętom, ani roślinom.
-
Pomoc specjalistów
Jeśli nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić z problemem lub nie mamy czasu na poszukiwanie lokalizacji gniazd/gniazda mrówek, warto sięgnąć po pomoc specjalistycznych firm, specjalizujących się w eliminacji mrówek z budynków mieszkalnych.
Podsumowując, z mrówkami można walczyć wieloma sposobami, tymi domowymi i tymi chemicznymi. Walka ta niejednokrotnie będzie długotrwała, warto zastanowić się więc nad zastosowaniem przede wszystkim działań prewencyjnych i nie dopuścić do powstania tego dodatkowego problemu w Twoim domu.