Mieszkanie w stylu rustykalnym – jakie meble wybrać?

Jeśli marzy ci się przearanżowanie mieszkania i chciałbyś całkowicie zmienić wystrój, ale nie chcesz pójść w drogę awangardy i nowoczesności – może zainteresuje Cię mieszkanie w stylu rustykalnym. Oznacza to ciepłe, przytulne i wygodne wnętrza stylizowane na wiejskie lub szlacheckie posiadłości z przełomu wieków.

Jak wygląda mieszkanie w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny wzoruje się na prostocie wystroju wnętrz wiejskich domów z ubiegłego stulecia. Naśladownictwo to przejawia się w zamiłowaniu do drewnianych, najlepiej ręcznie rzeźbionych mebli i podłogi,  a także dodatków (glinianych naczyń, dużych stojących zegarów z kukułką, lamp naftowych, maszyn do szycia, kołowrotków) i kolorystyce, z przewagą jasnych, beżowych barw. Ważne są także elementy dekoracyjne – ręcznie tkane serwetki, szydełkowane obrusiki oraz dobór tkanin, z naciskiem na wełnę i len.

Styl rustykalny to przeniesienie atmosfery spokoju i wiejskiej sielanki na metraż Twojego mieszkania. Jeśli marzy Ci się taka stylizacja, koniecznością będzie również dobór odpowiednich mebli. Należy pamiętać o doborze odpowiedniej kolorystyki, przeważać powinna biel, beż lub jasny brąz. Warto pamiętać, że nie trzeba ich odnawiać. Ich zadrapania będą odzwierciedlać ich historię – będą śladem czasu, który nada naszym wnętrzom niczym niezastąpionego uroku i charakteru.

Mieszkanie w stylu rustykalnym – salon

Pierwszoplanowym meblem każdego salonu jest wygodna sofa i stojący przed nią stolik lub ława. Tu należy zadbać o szczegóły – sofę przykryć jasną lnianą narzutą, ławę zamienić na drewniany okrągły stoliczek kawowy przykryty ręcznie tkanym obrusem. Postawić na niej można staroświecki wazon wypełniony polnymi kwiatami. Uroku dodadzą dodatki – maszyna do szycia w rogu pokoju lub zegar z kukułką, rytmicznie odmierzający czas jednocześnie dbając o unikatową atmosferę miejsca.

Styl rustykalny w sypialni

Duże drewniane łóżko z postawionymi obok małymi szafeczkami nocnymi same w sobie sprawiają, że sypialnia jest miejscem przytulnym. Koce, poduszki i mięciutki dywanik dopełnią wystrój. Na szafkach nocnych można postawić lampy naftowe  przerobione na lampeczki nocne. Na ścianie  koniecznie powiesić monidło. Wystrój dokończy starodawna szafa i komoda z szufladami.

Kuchnia rustykalna – naturalne piękno

Mieszkanie w stylu rustykalnym – jak urządzić kuchnię? Warto zainwestować w przeszklone wiszące półki, na których w formie wystawek wyeksponowana zostanie ręcznie malowana ceramika i gliniane naczynia. Koniecznym będzie także umieszczenie donic z ziołami lub ususzonych wiązanek pod sufitem / nad specjalną drewnianą „belką” nad blatem kuchennym. Do aranżacji przydatne będą także warkocze czosnku czy papryki. Kubeczki kuchenne powinny wisieć na małych haczykach, na większych wisieć powinny patelnie czy żeliwne garnki. Przyprawy umieścimy się w ceramicznych pojemniczkach. Aranżację dopełni ogromny masywny drewniany stół wraz z krzesłami i makatka na ścianie.

Jeśli chodzi o zamieszkanie w  mieszkaniu w stylu rustykalnym, możliwości jest bardzo wiele. Nie chodzi tylko o odpowiedni dobór mebli czy dodatków. Można posunąć się o krok dalej i pod sufitem mieścić charakterystyczne dla budynków wiejskich belki, podtrzymujące strop (tzw. belki rustykalne). Można też położyć drewnianą lub kamienną podłogę. Spokojnie możesz dać się ponieść wodzą fantazji, ograniczeniem może być dla Ciebie tylko budżet. Z drugiej strony należy pamiętać, że styl rustykalny to prostota i bezpretensjonalność. Nie można więc zagłuszyć jego atmosfery mnogością dodatków.