Mieszkanie w kamienicy – zalety i wady

Kamienice: piękne, stare zadbane. Wymarzone miejsce do zamieszkania niejednego  znudzonego lub zniesmaczonego życiem w blokowisku czy na obrzeżach. Ale czy codzienne życie w samym centrum miasta to rzeczywiście to na co jesteś gotowy? I czy mieszkanie w kamienicy ma naprawdę tyle zalet, jak i wad? Próbą odpowiedzi na te pytania postara się być poniższy artykuł.

Mieszkanie w kamienicy – hit, czy kit?

Trudno dokonać rozróżnienia na wady i zalety mieszkania w kamienicy. To, co dla Ciebie byłoby minusem codziennego życia w tym budynku, dla kogoś innego okaże się być niewątpliwym plusem. Weźmy pod uwagę np. lokalizację. Kamienice są zlokalizowane przeważnie w centrach większych miast, nieruchomości te oszałamiają wysokością, monumentalnością i pięknem. Są położone blisko centrum miasta, więc i odległości do punktów usługowych, infrastruktury socjalnej czy sklepów będą niewielkie.

Z drugiej strony jednak charakterystyczną cechą centrum jest utrudniony dojazd, mnogość turystów i przede wszystkim hałas nawet w nocy. Kamienice budowane są obok siebie, jedna przy drugiej, więc z jednej strony, aby dojechać do kamienicy, musimy często okrążyć kilka przyklejonych do siebie budynków z drugiej zaś, nawet jak już dojedziemy, to nie mamy jak zaparkować – w jej momencie powstawania nikt nie przewidział, że za 100 czy 200 lat każdy mieszkaniec będzie potrzebował odrobinę więcej przestrzeni na zewnątrz niż kamieniczne podwórko.

Mieszkanie w kamienicy – duża przestrzeń, trudności w ogrzewaniu

Ogólnie pod lupę weźmy też okres budowy, czyli najczęściej XIX i XX wiek. Nie zakładano wtedy, że każde z mieszkań będzie miało własną łazienkę ani faktu, że w przyszłości wysokie mieszkania (nawet do 3,3 m wysokości) będzie trudno ogrzać. Z drugiej strony mieszkania te ze względu na swoją wielkość mają ogromny potencjał, spokojnie zbudujesz tam antresolę, wstawisz piętrowe łóżko dla dzieci.

Jeśli kiedyś byłeś w jakiejkolwiek kamienicy, powinieneś zauważyć, że jest tam ogólnie chłodno. Grube ściany powodują, że ciepłu z zewnątrz ciężko się jest dostać do środka, a nieszczelnie często okna powodują przeciągi. Faktem jest, że zimą ciężko będzie mieszkanie ogrzać, ale za to latem – niepotrzebna będzie klimatyzacja. Te same grube ściany powodują, że do mieszkania dociera mniejszy hałas (co oczywiście nie ma znaczenia przy nieszczelnych oknach – więc trzeba je sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zamieszkanie w kamienicy).

Jednak załóżmy, że wszystkie minusy i niedogodności są Ci znane, mieszkanie w kamienicy było od zawsze Twoim marzeniem i decydujesz się na zakup. Tu koniecznie sprawdź pakiet własnościowy; czasami mieszkańcy są właścicielami nie poszczególnych mieszkań, tylko ilości procentowej samej kamienicy. Warto też sprawdzić, czy nie została ona lub nie jest planowane wpisanie jej do rejestru zabytków – wtedy na każdy remont – a tych może być niemało – wymianę nieszczelnych okien, czy instalacji elektrycznej potrzebna będzie zgoda konserwatora zabytków. Co z kolei wiąże się z większymi nakładami finansowymi.

Jedno jest pewne – mieszkanie w kamienicy nie jest dla każdego. Wszystko zależeć będzie od Twoich ogólnych preferencji, przyzwyczajeń, wieku i przede wszystkim potrzeb.