Mieszkanie do wynajęcia – jak przygotować lokal, by zachęcić do niego kupców?

Mieszkanie do wynajęcia to przywilej, ale też i źródło zmartwień. Odnalezienie lokatora często nie jest takie proste, jak nam się wydaje. Jak przygotować lokal, by zachęcić do wynajmu? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie!

Mieszkanie do wynajęcia – 5 porad, jak przygotować lokal, by go szybko wynająć

Ja przygotować lokal, by go wynająć? Oto 5 porad, które warto zastosować, jeśli posiadasz mieszkanie na wynajem i chcesz szybko znaleźć zaufanych i bezproblemowych lokatorów.

#1 Przeprowadź remont i napraw wszelkie usterki

#2 Posprzątaj dokładnie lokal, urządź mieszkanie tak, by było ono estetyczne, przytulne i zachęcające, usuń niepotrzebne meble i dekoracje (zwłaszcza takie, które mają osobisty charakter)

#3 Wykonaj dobrej jakości zdjęcia lub wynajmij profesjonalnego fotografa, który pomoże Ci zaprezentować lokal z najlepszej strony

#4 Podkreśl w ogłoszeniu atuty mieszkania, nie koloryzuj ani nie pomijaj ważnych aspektów związanych z jego wyglądem/funkcjonalnością

#5 Określ w treści ogłoszenia kwotę czynszu oraz przybliżoną wysokość opłat za media

Gdy wykonałeś/aś wszystkie powyższe podpunkty i zaczynają do Ciebie wydzwaniać zainteresowani, to dopiero połowa sukcesu!

Mieszkanie do wynajęcia – jak je bezpiecznie wynająć?

Pierwszym krokiem do tego, by bezpiecznie wynająć mieszkanie, jest weryfikacja jego przyszłych lokatorów. Gdy już znajdziesz chętnych, to dopiero połowa sukcesu. Teraz trzeba dokonać selekcji i wyłowić takie osoby, które będą użytkowały mieszkanie we właściwy sposób, bez szkód dla jego właściciela!

Aby bezpiecznie wynająć mieszkanie, ustal kilka zasad. Wynajmuj tylko i wyłącznie osobom pracującym. Spisz na samym początku protokół zdawczo-odbiorczy i z jego pomocą weryfikuj wszelkie usterki, jakie wystąpiły w mieszkaniu. Staraj się nie wynajmować mieszkania osobom palącym lub posiadającym zwierzęta (np. koty). Takie zapachy ciężko usunąć z mieszkania, co może mieć wpływ na późniejszy wynajem i atrakcyjność w oczach kolejnych lokatorów!

Zadbaj o to, by w umowie najmu znalazła się data i miejsce zawarcia umowy, dane identyfikacyjne właściciela i lokatora, czas trwania umowy, wysokość czynszu, a także warunku wypowiedzenia. W umowie można zamieścić również obowiązki obu stron oraz informację o kaucji. W ten sposób zabezpieczysz swój interes!