Zakup mieszkania wiąże się z dużym obciążeniem, zarówno psychicznym, jak i finansowym, dla portfela. Koszty zakupu mieszkania w Polsce wciąż rosną. Ile kosztują obecnie nowe mieszkania? Jak można obniżyć koszty zakupu lokalu? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Koszty zakupu mieszkania w Polsce wciąż rosną
Mogłoby się wydawać, że ceny mieszkań w Polsce, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, wciąż rosną. Dane Bankier.pl pokazują jednak, że osoby, które kupowały w ubiegłym miesiącu mieszkanie od dewelopera, mogły liczyć na spore promocje. Średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym dla takich miast jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk wynosiły około 8 000 – 8 300 złotych za metr kwadratowy, natomiast dla Wrocławia, Poznania, Katowic i Szczecina utrzymywały się na poziomie około 6 400 – 7 300 złotych za metr kwadratowy. Na rynku pierwotnym można więc było zaobserwować spadek cen o kilka procent (najwięcej, bo o ponad 6% potaniały nowe mieszkania w Lublinie).
Nieco odwrotną sytuację można było zaobserwować na rynku wtórnym. Tam ceny znacznie wzrosły – w ubiegłym miesiącu za mieszkanie w Gdańsku, Krakowie lub Warszawie kupujący płacił średnio od około 9 300 do 10 700 złotych. Ceny te są znacznie wyższe niż w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, a także wzrosły dla wszystkich miast poza Krakowem (w Lublinie nawet o 224 złotych za metr kwadratowy).
Koszty zakupu mieszkania – na co warto być gotowym?
Poszukiwania idealnego mieszkania to proces, który może być bardzo czasochłonny oraz wymagać wielu analiz. Koszty zakupu mieszkania z rynku pierwotnego to nie tylko cena mieszkania, ale i szereg dodatkowych wydatków, takich jak:
- podatek – w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera może on wynieść 8% lub 23% (w zależności od powierzchni mieszkania),
- wynagrodzenie notariusza,
- opłaty sądowe – założenie księgi wieczystej, wpis do księgi wieczystej, wpis hipoteki,
- prowizja dla banku (w sytuacji, gdy korzystamy z kredytu hipotecznego),
- prowizja dla biura nieruchomości (jeśli korzystamy z jego usług).
Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania?
Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania? W tym celu można:
- zrezygnować z pośrednika, czyli współpracy z biurem nieruchomości,
- negocjować stawkę taksy z notariuszem,
- negocjować stawkę prowizji pośrednika,
- śledzić sytuację na rynku i nie zwlekać z zakupem mieszkania, jeśli ceny poszły w dół,
- uniknąć płacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (2%) – jeśli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym.