Po to rozwiązanie sięga coraz więcej zainteresowanych. Jest to kierunek przyszłości. Sprawdź, jak zbudować dom ekologiczny. Dowiedz się, jakie elementy są najważniejsze w budowie domów pasywnych.
Jest to budynek, w którym do minimum ograniczone jest zapotrzebowanie na zużycie energii do ogrzewania i wentylacji. Rozróżniamy domy:
Pod uwagę brany jest również współczynnik przenikania ciepła okien. Odpowiednio wynosi on 1,3-1,0 W/m2 x K dla domu energooszczędnego, dla pasywnych jest on równy 0,8 W/m2 x K.
1. W zależności od warunków podłoża zacznij od wylania fundamentu lub jeśli są one wymagające – postaw go na płycie fundamentowej. Następnie połóż warstwę izolacyjną ze styropianu.
2. Domy ekologiczne mają proste konstrukcje – będzie to prostokąt lub kwadrat. Nie planuj też balkonu, postaw raczej na taras.
3. Do budowy ścian wykorzystaj bloczki silikonowe. Są one trwałe, bez problemu więc utrzymają ciężar konstrukcji domu. Mają również właściwości izolacyjne.
4. Z zewnątrz zabezpiecz ściany płytami z wełny mineralnej. Charakteryzują się one większą odpornością na rozciąganie niż tradycyjnie stosowane płyty wełniane.
5. Wełnę mineralną zastosuj również przy ociepleniu dachu.
6. Dach powinien mieć jak najmniejsze proporcje w stosunku do całego domu. Ciepło „ucieka” do góry. Im mniejsza więc będzie jego powierzchnia, tym mniejsze straty ciepła zaobserwujesz.
7. Dachy mogą być jedno- lub dwuspadowe, ale też całkiem płaskie. Przy ich budowie należy koniecznie uważać na sposób ułożenia dachówek oraz dokładność zabezpieczenia łączeń pomiędzy stropem i ścianami. Umocować na nich można panele słoneczne.
8. Ważne jest odpowiednie ułożenie wnętrz. Salon oraz pokoje sypialne powinny znajdować się w południowej części domu. Zainwestuj w duże okna (z certyfikatem dla domu ekologicznego). Rozjaśnią one wnętrza naturalnym, dziennym światłem.
9. System ogrzewania powinien być ograniczony do minimum – za ciepło w domu odpowiednia izolacja dachu, ścian i podłoża. Zainwestować można w pompę cieplną, która, pobierając energię z ziemi wody, czy może działać przez cały rok. W porównaniu do paneli słonecznych, które działają tylko w pogodne dni.
10. Zainwestuj w system wentylacyjny. Przyda się on zarówno zimą, jak i latem.
Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować dom ekologiczny, musisz wiedzieć, że będzie to wyzwanie. Warto pamiętać, że niektóre państwa wspierają ten nowoczesny styl budownictwa. Również w Polsce wszyscy, którzy się zdecydują, mogą liczyć na kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania. Oczywiście po spełnieniu ściśle określonych warunków, dotyczących zapotrzebowania na energię oraz wykorzystanych do budowy materiałów.