Jak urządzić tanio ogród? Podpowiadamy!

Wymarzony ogród wcale nie musi być drogi, ani też nie musi wymagać ciężkiej pracy. Podpowiadamy, jak urządzić tanio ogród i cieszyć się zieloną strefą relaksu na własnej działce!

Jak urządzić tanio ogród?

Tani ogród to ogród, który wykorzystuje w pełni potencjał natury i korzysta z jej darów. Jest dobrze obsadzony (zgodnie z warunkami glebowymi) i pielęgnowany w zgodzie z naturalnym środowiskiem. Aby zminimalizować koszty prowadzenia ogrodu, warto zbierać deszczówkę i wykorzystywać wszystkie organiczne resztki, zamiast je wyrzucać. Warto prowadzić kompostownik  oraz wykorzystywać jako ściółkę korę lub szyszki. Co jeszcze można zrobić? Jak urządzić tanio ogród? Oto 5 pomysłów!

Jak urządzić tanio ogród – 5 pomysłów

#1 Dekoracje

Wymarzony ogród wcale nie musi być drogi w utrzymaniu. Do jego urządzenia także niepotrzebne są drogie meble ogrodowe. Wystarczy odrobina kreatywności, smykałka do majsterkowania i chęć, by stworzyć coś techniką DIY, czyli Do-It-Yourself! Co można wykorzystać do stworzenia ogrodowych dekoracji? Opcji jest bardzo dużo.

Jako elementy dekoracyjne możesz wykorzystać nieużywane materiały budowlane, stare meble (drzwi, okiennice, szafy, ławki), a także ścięte na działce pnie i konary. Ciekawe aranżacje możesz stworzyć z płytek kuchennych, kamyków oraz elementów ogrodzenia. Nie zapomnij także wykorzystać starych donic i europalet, jeśli zalegają Ci one na działce!

#2 Ogrodzenie

Aby tanio ogrodzić ogródek, wystarczy siatka ocynkowana. Wysoka żywotność, odporność na korozje, duże możliwości zaaranżowania i łatwość w zamontowaniu, nawet na nierównym terenie, to duże zalety tego rozwiązania!

#3 LEDy

Oświetlenie LED zużywa niewiele energii, a daje silne światło o bardzo efektownym wyglądzie. LEDy sprawdzają się świetnie nie tylko w mieszkaniach i domach, ale także na zewnątrz budynków. Można ich użyć do podświetlenia ogrodu lub oczka wodnego.

#4 Krzewy

Przestrzeń pomiędzy wolnorosnącymi gatunkami roślin warto uzupełnić takimi roślinami, które szybko urosną i zakwitną. Należą do nich między innymi hortensje, berberysy, wierzba japońska oraz azalie. Warto wykorzystać także potencjał bylin i pnączy, by udekorować rabaty.

#5 Drzewa

Jeśli na Twojej działce już rosną jakieś drzewa, nie wycinaj ich, tylko zaplanuj dla nich miejsce w ogrodzie. Dodatkowo obok nich możesz dosadzić kilka szybkorosnących gatunków, np. modrzew lub takie iglaki jak sosna, czy jodła.