Zaczynasz inwestować w nieruchomości? Nie chcesz popełnić ważnych błędów? W tym artykule podpowiadamy jak bezpiecznie kupować i wynajmować mieszkania!
Jak bezpiecznie kupować i wynajmować mieszkania? Zasada nr 1 mówi o tym, żeby kierować się przede wszystkim lokalizacją. Jest to ważne kryterium zarówno z punktu najemcy, jak i z Twojego punktu widzenia. Mając nieruchomość w bliskim zasięgu, masz większe szanse, że wynajmiesz ją bezpiecznie. Z kolei dla najemców najważniejsze jest, by mieszkanie lub dom było zlokalizowane w dzielnicy, która ma dobre połączenie z centrum.
Zasada nr 2 to weryfikacja najemcy. Wynajmowanie mieszkania z reguły jest obarczone pewnym ryzykiem. Wynajmując, ryzykujemy przede wszystkim tym, że nasi lokatorzy mogą być niewypłacalni. Warto zażądać potwierdzenia, że dana osoba pracuje, a także podpisać minimum 10 – miesięczną umowę. Wtedy jesteśmy zabezpieczeni przed ewentualnymi zalegającymi zapłatami. Aspekt, który również jest ważny to ryzyko zniszczenia mieszkania. Zawsze warto ustalić wiążący regulamin, którego naruszenie będzie groziło wypowiedzeniem oraz ubezpieczyć mieszkanie od szkód, które mogą powstać ze strony osoby wynajmującej.
Aby inwestycja w nieruchomość się opłaciła, należy przede wszystkim analizować rynek i zmiany, które na nim zachodzą. Warto dostosować rodzaj lokalu do targetu, czyli grupy docelowej, do której chcemy trafić. Jeśli chcemy sprzedać mieszkanie studentom, warto zainwestować w wielopokojowy lokal o dużym rozkładzie. Dla młodych par i singli bardziej odpowiednia będzie kawalerka. Z kolei turyści będą oczekiwać podwyższonego standardu i lokalizacji sprzyjającej aktywnemu zwiedzaniu miasta. Każdy z tych rodzajów nieruchomości charakteryzują inne ceny oraz udogodnienia oferowane najemcom.
Mieszkanie, którego ogrzanie przysparza trudności lub jest drogie, nie znajdzie zbyt wielu nabywców. Zawsze warto sprawdzić, jakie rozwiązania zostały zastosowane w lokalu i czy są one opłacalne dla potencjalnych lokatorów. Powodzenie inwestycji zależy w dużej mierze od opłaty miesięcznej, którą zaproponujesz najemcom, a na nią wpływają między innymi rachunki za media. Mieszkanie należy wykończyć pod najemcę, tak, by było ono jak najbardziej funkcjonalne i ekonomiczne z jego punktu widzenia.