Domek letniskowy nad jeziorem – warto czy nie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Apartament a loft – czym się od siebie różnią? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Apartament a loft – czym się od siebie różnią? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jest to marzenie niejednego z nas. Wyobraźmy sobie: letni poranek, budzą nas promienie wschodzącego słońca i śpiew ptaków, dookoła cisza. Następnie przygotowujemy śniadanie i wychodzimy na zewnątrz. Tam otacza nas spokój, plaża, jezioro. Któż z nas choć raz w roku nie chciałby uciec od gwaru miasta i zanurzyć się w zaciszu leśnego zakątka? Domek letniskowy nad jeziorem – warto czy nie? Odpowiadamy w naszym artykule.

Domek letniskowy nad jeziorem warto czy nie?

Posiadanie domku letniskowego niesie za sobą wiele zalet, jak i wad.

Wady tego rozwiązania

Zajmiemy się najpierw tymi ostatnimi. Przede wszystkim są to dość wysokie koszta. Koszt wykupu ziemi na atrakcyjnym terenie oraz wybudowania domku, nawet małego, liczymy w dziesiątkach tysięcy złotych. Jeśli chcemy, by opierał się wpływowi czasu, trzeba go będzie regularnie konserwować i prowadzić prace remontowo-naprawcze. Przydała się jeszcze osoba, która mieszka w pobliżu. Jej zadaniem byłoby od czasu do czasu odwiedzenie tego miejsca i sprawdzenie, czy nie ma w nich niechcianych lokatorów lub zniszczeń. Oczywiście niesie to za sobą obowiązek wypłaty jej wynagrodzenia. Idealnym rozwiązaniem byłoby nawiązanie współpracy z jakąś firmą ochroniarską z okolicy. Odpowiedzialność i pieczę nad naszym majątkiem powierzymy wtedy profesjonalistom. Od czasu do czasu trzeba też sprawdzać osobiście, czy z naszym majątkiem nie dzieje się nic złego.

Zalety posiadania domku letniskowego

Do największych zalet posiadania domu letniskowego zaliczymy:

  • możliwość swoistej ucieczki, chociażby na weekend, od rozgardiaszu wielkich miast;
  • chęć posiadania miejsca, gdzie można zaznać spokoju i pracować w ciszy i skupieniu;
  • potrzeba posiadania sprawdzonego miejsca, gdzie można spędzać wakacje z rodziną -umiejscowienie nad jeziorem niesie za sobą wiele możliwości spędzania wolnego czasu;
  • możliwość realizacji pasji i hobby – kajakowania, pływania, łowienia ryb itp.;

Oprócz tego oczywiście dom letniskowy nie musi stać pusty. Właściciel może założyć własną działalność i prowadzić wynajem domku. Nie zawsze przecież sam będzie tam spędzał czas. Posiadanie domku letniskowego nad jeziorem jest też źródłem dodatkowego zarobku. Oczywiście wynajmowanie tego miejsca będzie niosło za sobą dodatkowe koszta (reklamy, sprzątania, prania pościeli, zakupu niezbędnych rzeczy oraz zatrudnienia np. pracownika ochronny, czy osoby, która będzie pilnowała majątku). Jednakże opłata za jedną noc w takim miejscu to około 200,00 do 300,00 zł. Można więc z pewną dozą pewności stwierdzić, że wynajem się opłaca.