Jest to marzenie niejednego z nas. Wyobraźmy sobie: letni poranek, budzą nas promienie wschodzącego słońca i śpiew ptaków, dookoła cisza. Następnie przygotowujemy śniadanie i wychodzimy na zewnątrz. Tam otacza nas spokój, plaża, jezioro. Któż z nas choć raz w roku nie chciałby uciec od gwaru miasta i zanurzyć się w zaciszu leśnego zakątka? Domek letniskowy nad jeziorem – warto czy nie? Odpowiadamy w naszym artykule.
Posiadanie domku letniskowego niesie za sobą wiele zalet, jak i wad.
Zajmiemy się najpierw tymi ostatnimi. Przede wszystkim są to dość wysokie koszta. Koszt wykupu ziemi na atrakcyjnym terenie oraz wybudowania domku, nawet małego, liczymy w dziesiątkach tysięcy złotych. Jeśli chcemy, by opierał się wpływowi czasu, trzeba go będzie regularnie konserwować i prowadzić prace remontowo-naprawcze. Przydała się jeszcze osoba, która mieszka w pobliżu. Jej zadaniem byłoby od czasu do czasu odwiedzenie tego miejsca i sprawdzenie, czy nie ma w nich niechcianych lokatorów lub zniszczeń. Oczywiście niesie to za sobą obowiązek wypłaty jej wynagrodzenia. Idealnym rozwiązaniem byłoby nawiązanie współpracy z jakąś firmą ochroniarską z okolicy. Odpowiedzialność i pieczę nad naszym majątkiem powierzymy wtedy profesjonalistom. Od czasu do czasu trzeba też sprawdzać osobiście, czy z naszym majątkiem nie dzieje się nic złego.
Do największych zalet posiadania domu letniskowego zaliczymy:
Oprócz tego oczywiście dom letniskowy nie musi stać pusty. Właściciel może założyć własną działalność i prowadzić wynajem domku. Nie zawsze przecież sam będzie tam spędzał czas. Posiadanie domku letniskowego nad jeziorem jest też źródłem dodatkowego zarobku. Oczywiście wynajmowanie tego miejsca będzie niosło za sobą dodatkowe koszta (reklamy, sprzątania, prania pościeli, zakupu niezbędnych rzeczy oraz zatrudnienia np. pracownika ochronny, czy osoby, która będzie pilnowała majątku). Jednakże opłata za jedną noc w takim miejscu to około 200,00 do 300,00 zł. Można więc z pewną dozą pewności stwierdzić, że wynajem się opłaca.