Dom z poddaszem użytkowym – idealne rozwiązanie dla rodzin i… inwestorów

Kiedy nadejdzie ten moment w życiu i zaczniesz zastanawiać się nad budową domu, jedna dylemat zaprzątać będzie Twe myśli: parterowy, piętrowy czy może zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym? Artykuł ten wyjaśni, dlaczego wybór ostatniego z nich będzie idealnym rozwiązaniem, nie tylko dla rodzin, ale i inwestorów.

Dom z poddaszem użytkowym – do czego można wykorzystać poddasze?

Poddasze pozwala w dość czytelny sposób dokonać podziału domu na strefę dzienną (dół z salonem kuchnią i przedpokojem) oraz nocną (góra z sypialniami, gabinetem czy pokojem gościnnym). Nie jest to jednak jedyna zaleta domów tego typu. Jest ich o wiele więcej! Poniżej podpowiadamy, kiedy zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym.

Dom z poddaszem użytkowym można postawić na niedużej działce

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem niewielkiej działki, dom z poddaszem użytkowym jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Poddasze pozwala łatwo zwiększyć jego powierzchnię użytkową, a co za tym idzie ilość pomieszczeń, które w przyszłości będziesz miał do dyspozycji. Z poddasza rozlegał się będzie piękny widok na okolicę, a okno wmontowane w dachu będzie spełnieniem marzeń każdego pasjonata astronomii.

Większe koszty budowy, ale czy na pewno?

Oczywiście należy wziąć pod uwagę rosnące koszty budowy mocniejszego stropu, ocieplenia ścian czy dachu, instalacji elektrycznej, konieczność zapewnienia odpowiedniej klimatyzacji pomieszczeń na górze czy budowy schodów, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie jego etapowej budowy. Zaoszczędzić można również na kupnie mniejszej działki, niż miałoby to miejsce przy budowie domu parterowego o podobnym metrażu.

Mniejsze rachunki za opłaty

Ogrzewanie domu z poddaszem jest też tańsze niż ogrzanie domu parterowego o tej samej powierzchni – ciepło zgodnie z zasadą konwekcji – unosi się do góry, więc pomieszczenia na górze będzie można szybciej ogrzać. Mniejsze są także koszty podatku od nieruchomości.

Domy z poddaszem użytkowym powstają nie tylko z myślą o trochę większym domu jednorodzinnym.  Jest to rozwiązanie wielokrotnie stosowane w sytuacji, kiedy ceny działek na danym terenie są wysokie, co jest odzwierciedleniem atrakcyjności pod względem lokalizacji dla potencjalnych nabywców. Stąd są one też wyborem inwestorów, którzy stosunkowo niewielkim kosztem dobudować mogą kolejny poziom pomieszczeń docelowo przeznaczonych pod wynajem.