Czym jest soft loft? Podpowiadamy!

2019.06.06

2 minuty i 18 sekundy

Zdjęcie stockowe

Soft loft jak sama nazwa wskazuje to taki loft, tylko delikatniejszy, z jedną zasadniczą różnicą. Przede wszystkim powstaje on nie w wyniku przerobienia wnętrza opuszczonych historycznych budynków hal zakładowych czy fabrycznych na pomieszczenia nadające się do zamieszkania. Przez to pojęcie rozumiemy przestrzeń stylizowaną na postindustialną. W tym artykule podpowiemy, czym jest soft loft i czy warto w niego zainwestować.

Czym jest soft loft? Moda na lofty

Ostatnio na świecie, jak i także w Polsce pojawiła się moda na zamieszkanie w tzw. lofcie, czyli przerobionym magazynie, fabryce czy zakładzie produkcyjnym. Surowe, ogromne przestrzenie gotowe na nową aranżację stwarzają nieograniczone możliwości niejednemu architektowi wnętrz. Ale te pomieszczenia to nie tylko ogromna przestrzeń, o ich atrakcyjności świadczą wysokie sufity, ogromne okna, brak ścianek działowych i niejednokrotnie dostęp do świeżego powietrza (poprzez taras na dachu).

Elementem charakterystycznym będzie również wykończenie budynku będące fuzją cegły, drewna, betonu i konstrukcji metalowych. Dobrze zaprojektowany loft jest rozwiązaniem niezwykle interesującym, a przede wszystkim modnym, więc rosnące zainteresowanie tą tematyką nie dziwi.

Postindustrialne fabryki miały jednak to do siebie, że powstawały na obrzeżach miast, dziesiątki lat temu. W momencie ich powstawania nikt też nie myślał o aspekcie przystosowania hal do miejsca zamieszkania.

Tak więc dostosowanie pomieszczeń fabrycznych jest przedsięwzięciem dosyć kosztownym, zwłaszcza że niejednokrotnie wiążę się z wymianą instalacji elektrycznej itd. Nie wszyscy też chcą mieszkać w starym budownictwie na obrzeżach, nie wszędzie też te zakłady powstawały. I tu z rozwiązaniem przychodzą nam deweloperzy i ich propozycja soft loftów.

Czym jest soft loft? Gdzie powstają lofty?

Soft lofty są projektowane od podstaw, będą więc w doskonałym stanie technicznym. Mieszczą się w nowopowstałym budownictwie, gdzie deweloper zadbał, by powstały budynek stylizowany był na loft.

Mieszkania te są tańsze w eksploatacji niż tradycyjne lofty. Powstają w centrach miast, na osiedlach otoczonych blokami, gdzie wszędzie jest blisko. Pod względem funkcjonalności i wygody są więc lepszym wyborem od historycznych budynków loftów. Otrzymujemy bowiem wygląd loftu razem z jego najlepszymi cechami – przestrzenią, surowością i niekonwencjonalnością rozwiązań oraz unikamy większości nieudogodnień zamieszkania w prawdziwym lofcie – codziennego dojazdu z obrzeży miast  konieczności remontów i innych kłopotów z przekształceniem pomieszczeń do celów mieszkalnych.

Soft lofty są odpowiedzią deweloperów na rosnące zapotrzebowanie kupna bądź wynajmu oryginalnych, niestandardowych mieszkań. Wzrastający trend poszukiwania alternatywnych rozwiązań także na tym rynku powoduje, że coraz więcej ludzi zainteresowana jest tą tematyką i chętnie pozna  odpowiedź na pytanie, czym jest soft loft.