Co możesz zrobić w domu bez pomocy elektryka?

Niniejszy artykuł pod tytułem Aranżacja wnętrz w stylu loft – jak urządzić nowoczesne mieszkanie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Aranżacja wnętrz w stylu loft – jak urządzić nowoczesne mieszkanie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Od małego jesteśmy uczeni, że obcowanie z prądem elektrycznym nie należy do bezpiecznych. Jednak przychodzi czas, gdy stajemy się dorośli i jesteśmy na tyle odpowiedzialni, że sami możemy dokonać niewielkich napraw lub czynności konserwujących naszej elektryki.

Wymienianie żarówek to nic strasznego!

Po przeczytaniu powyższego wstępu, chyba każdy z nas pomyślał o wkręcaniu żarówek. Zmierzyć się z tym wyzwaniem musiała każda głowa rodziny. Wielu z nas boi się jednak wykonywania tej czynności, gdyż nie chcemy zostać porażeni prądem. Nie ma jednak czego się obawiać! Wykręcenie przepalonej żarówki lub wkręcenie nowej nie naraża nas na bezpośredni kontakt z przewodami elektrycznymi. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych środków ostrożności. Przede wszystkim, jeśli wymieniamy żarówki np. w lampkach nocnych i wolnostojących, pamiętajmy o tym, aby zawsze najpierw wyłączyć ją z prądu. Jeśli zajmujemy się żyrandolem lub kinkieten, pamiętajmy o wyłączeniu danego urządzenia za pomocą „pstryczka”. Oczywiście, trzeba bardzo uważać, by nie stłuc żarówki, gdyż w ten sposób łatwo się pokaleczymy.

Samemu nastaw bezpieczniki – nic Ci się nie stanie!

Inną czynnością, którą każdy z nas może wykonać, jest ponowne włączenie wyskakujących bezpieczników – tzw. „korków”. Ich rolą jest wyłączanie dopływu prądu wtedy, gdy sieć elektryczna jest przeciążona. Ma to zapobiec zwarciom, których skutkiem mogą być bardzo poważne uszkodzenia elektryki a nawet pożary. Samo ponowne nastawienie bezpieczników nie jest jednak niebezpieczne. Dokonamy tego, podciągając ponownie do góry małe wajchy, które są umieszczone w każdej rozdzielnicy, czyli skrzynce z bezpiecznikami. Pamiętajmy jednak o tym, że przed włączeniem korków z powrotem warto najpierw po wyjmować kontakty urządzeń elektrycznych z gniazdek. Nagły skok napięcia może bowiem uszkodzić sprzęty. Jest to małe prawdopodbne i zdarza się raczej w przypadku starszych urządzeń, jednak warto mieć takie ryzyko na uwadze.

Chroń swoje pociechy przed niebezpieczeństwem

Każdy z nas wie, że połączenie dziecięcych rączek z instalacją elektryczną nie ma prawa skończyć się dobrze. Dlatego obowiązkiem każdego rodzica jest zabezpieczenie wszelkich kabli, bezpieczników i gniazdek elektrycznych przed ciekawskimi maluchami. Aby tego dokonać, wystarczy zakupić odpowiednie produkty, które znajdziemy w każdym większym markecie budowlanym lub sklepie elektrycznym. Na rynku znajdują się setki rodzajów zaślepek, kłodek, zacisków czy klapek, które będą solidnym zabepieczeniem przed zwinnymi dziecięcymi paluszkami.

Zapisz się już dziś na kurs elektryka online!