10 pomysłów na to, jak urządzić małe mieszkanie

Masz kawalerkę lub mieszkanie o niewielkich rozmiarach? Chcesz poznać ciekawe sposoby na to, jak urządzić małe mieszkanie, by czuć się w nim komfortowo? W tym artykule znajdziesz kilka cennych porad!

Jak urządzić małe mieszkanie, by optycznie zwiększyć jego powierzchnię?

Niewielkie mieszkania mają to do siebie, że pozornie trudno je urządzić, tak, by wydawały się większe. Dlaczego pozornie? Istnieje kilka sprawdzonych i łatwych sposobów na to, by zwiększyć optycznie metraż twojego M2. Jeden z nich to Open Space.

Open space przeniosło się z lokali użytkowych także do lokali mieszkalnych. Trend ten polega na usunięciu ścian w mieszkaniu i zostawieniu w nim otwartych przestrzeni. W ten sposób można dosłownie powiększyć mieszkanie! Open Space sprawdza się dobrze w przypadku mieszkań w stylu loft, a także kawalerek.

Brak ścian wcale nie oznacza, że w mieszkaniu nie będzie podziału na strefę dzienną i nocną. Odpowiednie miejsca można oddzielić od siebie meblami, ściankami ażurowymi lub kotarami. Granice pomiędzy strefą jadalną i salonem może wytyczać np. kanapa. Inny sposób na oddzielenie od siebie stref mieszkania, to użycie schodów (np. prowadzących na antresolę) lub umiejętny montaż oświetlenia.

Jeśli chcesz optycznie zwiększyć przestrzeń mieszkania, warto pomalować ściany na jasne kolory oraz kupić jasne meble. Biel i różne odcienie koloru kremowego sprawdzą się w tej roli doskonale. Mieszkanie możesz rozświetlić dzięki lustrom i szklanym meblom, np. stolikom. Wtedy też będzie się ono wydawało większe.

Jak urządzić małe mieszkanie, by maksymalnie wykorzystać jego przestrzeń?

Mieszkanie o niewielkim metrażu wcale nie musi być niekomfortowe. Aby maksymalnie wykorzystać jego przestrzeń, warto zaopatrzyć się w meble modułowe oraz meble robione na zamówienie. Takie rozwiązania jak wiszące szafki, meble narożne i schowki na poddaszu także świetnie się sprawdzą. Jeśli posiadasz wysokie sufity, możesz także wybudować funkcjonalną antresolę. Warto także zagospodarować mądrze przestrzeń pod schodami. We wnęce może powstać biblioteczka, spiżarka, garderoba, a nawet dodatkowa mini-sypialnia!

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zaoszczędzenie miejsca w mieszkaniu, są meble wielofunkcyjne. Zamiast łóżka sprawdzi się doskonale kanapa, a pod umywalką można zamontować praktyczną szafkę na kosmetyki. Warto postawić także na wielofunkcyjne regały oraz meblościanki. W ten sposób nawet najmniejsza kawalerka zyska na przestrzeni!